mycie elewacji domu

Mycie elewacji domu

Czyszczenie elewacji to jedna z podstawowych czynności, którą powinieneś wykonywać regularnie, kiedy chcesz chronić swój dom przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, powstałymi podczas użytkowania. Możesz wykonać je samodzielnie lub zatrudnić do tego wykwalifikowaną grupę specjalistów.

Ściany domu brudzą się tym szybciej, im dom znajduje się bliżej ruchliwej drogi lub zabudowań przemysłowych. Deszcz za nas wszystkiego nie zrobi. Również gdy budynek nie ma wydatnych okapów, osłaniających ściany, są one bardziej narażone na zabrudzenia. Warto też wiedzieć, że częściej trzeba będzie czyścić elewację pokrytą starym tynkiem mineralnym. Nowe tynki silikatowe, silikonowe i akrylowe, dzięki zawartym w nim składnikom, są mniej podatne na zabrudzenia i łatwiej się je czyści. Nakład prac poświęconych na czyszczenie elewacji z brudu, zależeć będzie również od struktury tynku – im bardziej porowaty, tym więcej osiada na nim zanieczyszczeń i tym trudniej go wyczyścić. Pamiętajmy, że elewację najlepiej umyć w okresie letnim. Wyższe temperatury i promienie słoneczne przyspieszą wyschnięcie tynków.

Jednym z głównych elementów mających niebagatelny wpływ na stopień zabrudzenia elewacji domu jest jego usytuowanie.

Kurz oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia znacznie szybciej będą osiadały na budynku, jeżeli zostanie on wystawiony w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej ulicy bądź w pobliżu jakiegokolwiek zakładu przemysłowego.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę tempo osiadania zabrudzeń na elewacji, to należy stwierdzić, że lokalizacja domu ma w tym przypadku ogromne znaczenie.

Innym, także istotnym czynnikiem, mającym bardzo duży na to, z jaką częstotliwością będzie konieczne przeprowadzanie czyszczenia elewacji domu, ma struktura tynku.

Im gładsza powierzchnia, tym mniejsze prawdopodobieństwo szybkiego zabrudzenia elewacji.

Nie bez znaczenia jest także fakt, z jakim tynkiem mamy do czynienia, biorąc pod uwagę jego właściwości dotyczące stopnia nasiąkania.

Jeżeli tynki bardzo łatwo chłoną wilgoć, nie można oczekiwać, że brud zostanie spłukany za pomocą deszczu.

Nie tylko osadzanie się zanieczyszczeń na elewacji, ale także wnikanie ich w pory tynku zależą przede wszystkim od jego rodzaju.

Do najczęściej stosowanych tynków należą tynki cienkowarstwowe.

Zaliczane do tej grupy tynki mineralne z pewnością można uznać za takie, które najmocniej i najszybciej nasiąkają.

Zupełnie inaczej zachowują się tynki silikatowe, tynki silikonowe czy tynki akrylowe.

Z jednej strony wykazują znacznie mniejszą nasiąkliwość niż tynki mineralne, z drugiej natomiast są o wiele bardziej odporne na zabrudzenia.

Jest to jednoznaczne z tym, że tynki silikatowe, silikonowe i akrylowe znacznie dłużej nie zmieniają koloru, a co więcej, nie ulegają tak łatwo zanieczyszczeniom.

To, jak często będziemy musieli myć elewację domu zależy także od faktury tynku.

Jeżeli mamy do czynienia z tynkiem typu kornik, to musimy się liczyć z tym, że w jego zagłębieniach dużo łatwiej będzie osadzał się kurz czy inne zanieczyszczenia.

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się, gdy musimy wyczyścić ten sam rodzaj tynku, ale o innej fakturze.

Chodzi przede wszystkim o tynki typu baranek bądź o tynki o strukturze kamyczkowej.

Ich podatność na zabrudzenia jest mniejsza, ponieważ są one gładsze od tynków typu kornik.

Baranek na przykład, jeżeli ma mniejszą średnicę ziarna, to staje się bardziej gładki, a co za tym idzie, odporniejszy na zabrudzenia.

W przypadku tynków mineralnych trudno mówić o zabezpieczaniu ich zarówno przed glonami, jak i grzybami.

Tynki polimerowe natomiast, takie jak silikonowe, silikatowe, akrylowe lub siloksanowe z uwagi na zawarte w nich naturalne biocydy wykazują właściwości ochronne i zabezpieczają przed biologiczną korozją.

Czyszczenie elewacji może być częstsze w przypadku jasnych kolorów – białego, beżowego lub kremowego. Może być niezbędne, gdy chcesz pomalować budynek na mocny i wyrazisty kolor i nie chcesz, aby wypłowiał pod wpływem słońca lub deszczu czy brudu. Szybciej ubrudzi się ściana, która w całości pokryta jest tynkiem niż ta, która na wysokości metra lub dwóch od gruntu pomalowana jest na ciemniejszy kolor lub zabezpieczona kamieniem czy drewnem.

Czyszczenie elewacji to nie tylko mycie i usuwanie nieczystości z tynku. To także zabezpieczenie ścian wykonanych z drewna, kamienia lub metalu. To coraz bardziej popularne materiały wykończeniowe, dlatego podczas wyboru metody czyszczenia ścian budynku zdecyduj się na takie środki i metody, których możesz użyć do różnych rodzajów powierzchni.

Dobrą praktyką będzie regularne oczyszczanie tynku mineralnego, który zazwyczaj znajduje się w dolnych fragmentach elewacji. Raz na kilka lat warto też wykonać kompleksowe mycie elewacji, które przywróci efektowny wygląd i pierwotną barwę tynków. Jeśli planujesz prace remontowe, w tym miejscu oszacujesz koszty elewacji.

Proste zabrudzenia z kurzu na elewacji możemy z łatwością usunąć pod ciśnieniem. Do prac w zupełności wystarczy nam myjka ciśnieniowa oraz zwykła woda. Niestety nie wszystkie zabrudzenia dają się tak łatwo usunąć. Czyszczenie elewacji pokrytej glonami czy białymi wykwitami wymaga zastosowania preparatów chemicznych.

Płyn do mycia elewacji musi być dobrany do specyfiki podłoża. Środki do mycia elewacji z cegły będą różniły się od płynów do mycia ścian pokrytych tynkiem akrylowym. Warto zwrócić na to uwagę podczas dokonywania zakupów.

Dostępne w ofertach sprzedaży środki do mycia elewacji różnią się także pod względem przeznaczenia. Jeden płyn do mycia elewacji może skutecznie usunąć osad z glonów, inny preparat do mycia elewacji okaże się bardziej skuteczny w walce z białymi wykwitami. Szczególną grupą produktów będą środki do mycia elewacji, które umożliwiają usuwanie graffiti.

Wybierając płyn do mycia elewacji, należy wziąć również pod uwagę uporczywość zabrudzeń. Regularne czyszczenie elewacji zabezpiecza powierzchnie przed pojawieniem się bardziej uporczywych wykwitów. Niestety mocno zabrudzone, nieoczyszczane regularnie powierzchnie będą trudniejsze do umycia. Czyszczenie elewacji z silnymi, starymi zabrudzeniami wymaga użycia najlepszej jakości substancji myjących.

Wybierając płyn do mycia elewacji, zwróćmy także uwagę na stopień jego skoncentrowania. Każdy preparat do mycia elewacji powinien zawierać czytelną instrukcję ze stopniem skoncentrowania. Należy się do niej stosować wykonując czyszczenie elewacji. Na stopień skoncentrowania z pewnością wpłynie intensywność oraz wiek zabrudzeń. Przyjmujemy, że im starsze i bardziej uporczywe zabrudzenia, tym bardziej skoncentrowany powinien być płyn do mycia elewacji.

Niektóre środki do mycia elewacji stosuje się bez żadnego rozcieńczania. Z reguły są to preparaty dedykowane do punktowego usuwania zabrudzeń.

Dobierając płyn do mycia elewacji, warto skonsultować wybór ze sprzedawcą. Doświadczony pracownik będzie potrafił dobrać środki czyszczące indywidualnie do potrzeb naszej powierzchni.

Czyszczenie elewacji wodą
Aby przywrócić otynkowanym ścianom pierwotny wygląd, wystarczy umyć je wodą. Unikajmy szorowania powierzchni szczotką, gdyż możemy ją uszkodzić. Woda rozpuszcza i usuwa brud oraz luźno związane naloty soli. Do mycia dobrze jest zastosować gorącą wodę – jej działanie jest bardziej intensywne i efektywne, a także znacznie skraca czas czyszczenia elewacji. Jednak woda nie może być zbyt gorąca, ponieważ może doprowadzić do powstania pęknięć. Zanim rozpoczniemy pracę, warto przeprowadzić próbę na niewielkim, mało widocznym fragmencie elewacji.

Czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową
Otynkowane ściany najlepiej myć wodą pod ciśnieniem – wystarczająca będzie myjka ciśnieniowa domowego użytku. Do mycia myjką ciśnieniową zastosujmy rozproszony strumień wody z dodatkiem detergentu np. płynu do mycia naczyń lub specjalnego środka do mycia fasad. Czyszczenie elewacji pokrytej tynkiem można wykonać przy użyciu roztworu o temperaturze nie wyższej niż 60°C, a jego ciśnienie nie może przekraczać 120 barów. Takie ciśnienie jest na tyle wysokie, że pomoże pozbyć się zabrudzeń na tynku, ale na tyle niskie, że jest bezpieczne dla elewacji i nie uszkodzi jej. Sprawdźmy też, jaka odległość dyszy od powierzchni ściany zapewni najlepszy efekt. Tynk czyścimy, rozpoczynając od górnej partii ścian, stopniowo schodząc ku dołowi – prace wykonujemy tak, aby zabrudzenia nie spływały po uprzednio wyczyszczonych fragmentach elewacji. Okrężnymi ruchami kilkakrotnie polewamy strumieniem wody poszczególne partie ścian, zwracając szczególną uwagę na miejsca mocno zabrudzone. Można też najpierw umyć elewację samą wodą, a następnie z dodatkiem środków spieniających. Często po umyciu elewacji niezbędne jest jej malowanie.

Czyszczenie elewacji z nalotów
Oprócz zwyczajnych zanieczyszczeń zdarza się, że znajdziemy na elewacji także przebarwienia. Szare i zielone naloty mogą sugerować obecność glonów, grzybów, mchów i porostów. Zjawisko to najczęściej występuje na północnej oraz zachodniej ścianie. Ich rozwój wzmaga wilgoć i niewłaściwe odprowadzenie wody z dachu. Warto też wiedzieć, że tynki mineralne nie są zabezpieczone przed gromadzeniem się pleśni i grzybów. Czyszczenie elewacji z powierzchniowych zanieczyszczeń przeprowadza się w kilku etapach. Zaczynamy od umycia ścian zewnętrznych myjką ciśnieniową, następnie usuwamy zanieczyszczenia szczotką. Do zwalczenia nalotów konieczne będą także chemiczne środki grzybo- i glonobójcze. Istotne jest, że mogą one również zapobiegać ponownemu rozwojowi mikroorganizmów na tynku. Przy ich nakładaniu trzeba zachować szczególne środki ostrożności i konieczny będzie ochronny ubiór. Śródków do zwalczanie organizmów nie zmywamy od razu – najlepiej zostawić je na kilka dni (minimum 6-12 godzin), aby zdążyły zniszczyć mikroorganizmy. Wcześniej jednak w mało widocznym miejscu sprawdźmy, jak tynk reaguje na chemię. Po wyschnięciu odkażoną powierzchnię warto zabezpieczyć przed ponownym pojawieniem się nalotów. W tym celu możemy zastosować farby z dodatkiem biocydów lub bezbarwne impregnaty. Utworzona przez nie powłoka ochronna zmniejsza porowatość powierzchni i jej nasiąkliwość.

Czyszczenie elewacji: kiedy nie korzystać z myjki
Kurz i pył łatwo usunąć ze ścian myjką ciśnieniową. Pamiętajmy jednak, żeby nie stosować tej metody czyszczenia, jeśli w tynku widać spękania – woda dostanie się wtedy do muru. Lepiej darować sobie myjkę także wówczas, gdy tynk jest słaby – mogłoby to jeszcze bardziej pogorszyć jego stan. Zabrudzenia, z którymi nie poradziła sobie myjka trzeba usunąć poprzez ręczne szorowanie. Do mycia użyjmy wtedy ciepłej wody z domieszką płynu czyszczącego oraz twardej, szerokiej szczotki.

Profesjonalne mycie i czyszczenie elewacji https://www.alpinisci.com.pl/uslugi/mycie-i-czyszczenie-elewacji/ zamówisz w firmie Alpiniści z Warszawy. Dodatkowo warto rozważyć czyszczenie rynien https://www.alpinisci.com.pl/uslugi/czyszczenie-rynien/. Kompletna oferta firmy na stronie: https://www.alpinisci.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *